Vinylová podlaha

Při vyslovení zkratky PVC neboli polyvinylchlorid se řadě z nás vybaví krytiny, jimiž prosluly byty v panelových domech: nepřitažlivé dekory, které si hrály na mramor či parkety.

Jenže dnes si lze vybírat z měkčeného PVC v rolích nebo z lamel či čtverců z tvrzeného vinylu v různých formátech. A hlavně nabídka současných dekorů vinylu kopíruje přesně módní trendy, a to včetně dnes tolik žádaného vzhledu opotřebeného nebo recyklovaného dřeva. V nabídce však nechybí ani "kámen", "dlažba" či "korek".

Dnešní PVC neboli vinyl tak představuje materiál odolný vůči oděru i vodě, pružný, rozměrově stálý, v porovnání s laminátem pocitově teplejší, nenáročný na údržbu, se snadnou pokládkou. Navíc je "tichý", takže pobíhající děti neobtěžují sousedy. Zejména pokud je základem podlahy dřevěná deska.

Pro pokládku všech vinylových podlah, je důležitý dokonale rovný podklad, čistý, bez přítomnosti mastnot či chemických látek. Měl by být také pevný, stabilní a suchý.

Dekory dřeva vinylových podlah působí velmi autenticky, proto jsou vhodné i do kuchyní nebo koupelen, kde si majitel bytu přál dřevo a bojí se vlhkosti.

Na co si dát pozor

U vinylových krytin je jednou z nejdůležitějších vlastností, kterou je při výběru podlahy třeba sledovat, rozpínání.

Doporučuje proto při výběru krytiny pečlivě pročíst technické listy a volit provedení s co možná nejnižší roztažností. V koupelnách velmi úspěšně supluje dřevěné podlahy. Nevadí mu podlahové topení.

Podcenit teplotu při uložení vynilových podlah se také nevyplácí. Vinylové podlahy nesmějí přemrznout, mráz u vinylu narušuje jeho molekulární skladbu a vinyl nenávratně zkřehne a ztratí svou odolnost.

Výhody vinylových podlah

Vinylové podlahy jsou také rezistentní proti nečistotám. Povrch kryje totiž PU fólie, která nepropustí kávu ani ovocné šťávy,

Vinylové podlahy jsou rozměrově stálé, ve srovnání s krytinami z masivního dřeva nesesychají, dilatační spáru několik milimetrů u stěn je však nutné dodržet. Díky dobré pružnosti a tvrdosti vinylu se nemusíte bát, když vám spadne v kuchyni na podlahu hrnec či vidlička.

Vinylu nevadí voda, je příjemný, protože měkkým nášlapem šetří šlachy a klouby.