Laminátová plovoucí podlaha

Výborným způsobem napodobují tradiční vzhled dřevěné podlahy, přičemž si zachovávájí vlastnosti snadné instalace a trvalé odolnosti. Na první pohled je obtížné rozpoznat rozdíl mezi pravou dřevěnou podlahou a laminátovou podlahou. To co se jeví jako přírodní vzor dřeva je ve skutečnosti tenká vrstva speciálního dekorativního materiálu odolného proti oděru přilepeném na tvrdé podkladové ploše. Laminátové plovoucí podlahy jsou nabízeny v široké paletě vzorů a efektů dřev, ale také kamene a keramiky.

U laminátové plovoucí podlahy existují výrobky odlišné tloušťkou lamely, skladbou jednotlivých vrstev, kvalitou, izolačními schopnostmi, délkou záruky a koneckonců i cenou. Nosná deska je u kvalitních laminátových podlah tvořena HDF a třetí vrstva (protitah upravený pryskyřicí) stabilizuje tvar. Odolnější, ale také dražší podlahy jsou vyrobeny z vysokotlakého laminátu, méně odolné, levnější melaminové, z přímých laminátů. Melaminové podlahy se dobře uplatní v méně namáhaných prostorách, například v ložnici, ale na větší provoz nejsou stavěné.

Výhody a nevýhody laminátu

Hlavní výhodou laminátové plovoucí podlahy je jejich snadná instalace, údržba a cena v porovnání s pravou dřevěnou podlahou. Laminátové plovoucí podlahy májí vynikající poměr ve smyslu cena/výkon.
Nevýhodou laminátových podlah ale je, že v případě lokálního poškození, například pádu těžkého předmětu, není možná renovace, ale pouze výměna poškozených lamel. Zato dřevěné podlahy mohou být díky dřevěné vrstvě renovovány. Laminát je také studenější a hlučnější než dřevo.

Provoz a údržba

Pokud laminátovou plovoucí podlahu neudržujeme, pak se může stát, že za určitých okolností „dostaneme ránu.“ Její příčinou jsou nosiče elektrických nábojů, elektrony, které ovlivňují dělicí procesy různých i stejných, avšak elektricky nevodivých materiálů. Opatření, která působí proti tomuto jevu, jsou používání zvlhčovačů vzduchu, elektricky vodivé kancelářské židle, speciální čisticí prostředky s pokud možno co nejvyšším obsahem tenzidů, nošení elektricky vodivé obuvi a oděvů s nízkým podílem umělých vláken.
Protože u ní, na rozdíl od dřevěné podlahy, není možné při pokládce tmelit, může se do ní dostat voda právě přes spáry při úklidu a čištění. To znamená, že laminátová plovoucí podlaha se nesmí čistit za mokra. Nejlépe je použít takovou technologii čištění, kdy je čisticí prostředek nastříkán na podlahu ze spreje a následně je setřen mopem. Odolnost proti vodě je možné zlepšit speciálním čistícím prostředkem pro impregnaci spár, který se nanáší po položení podlahy.