Koberec

Koberec byl donedávna jednou z nejčastěji používaných podlahových krytin. Pro své výhody a cenovou dostupnost byl v minulosti používán až na vyjímky do všech obytných prostor domu či bytu.

Výhody a nevýhody koberců

Velkou výhodou koberců je obrovský výběr barevných vzorů a provedení a jejich tepelně izolační vlastnost. Žádná jiná podlahová krytina nepůsobí tak teplým dojmem. Velmi výhodné je jejich použití všude tam, kde potřebujeme aplikovat podlahu, která bude maximálně tlumit kročejový hluk.

Koberce naopak nejsou vhodné do místností, kde pobývají lidé s respiračními problémy, astmatici či alergici. Vhodně použití jsou obývací pokoje kde můžou tvořit i velmi atraktivní krytinu v kombinaci s jinou podlahovou krytinou.

Typy kobercové krytiny

Kobercová krytina se dělí na dva základní typy, koberce pro domácí použití a takzvané zátěžové koberce určené do prostor se zvýšeným pohybem osob. Koberce jsou vyráběny v různých cenových kategoriich.

Kobercové čtverce jsou zajímavou alternativou kobercové metráže. Jejich výrobu si vynutila dnešní doba. Výrobci se totiž snaží nabídnout podlahové krytiny s lepší a jednodušší manipulací, než na jakou jsou podlaháři běžně zvyklí u velkých rolí koberců. Práce se čtverci je mnohem rychlejší a fyzicky méně náročná zejména při řešení detailů nebo v nepravidelných půdorysech.

Velké role koberců jsou problematické při přepravě, v bytě se s nimi špatně manipuluje v úzkých chodbách, v ostrých zatáčkách i ve stísněných prostorách, pak se různě ohýbají v rozích a koutech nebo dělají potíže při ořezávání do ideálního půdorysu podlahy. Výhody kobercových čtverců jsou tedy nasnadě.

Pomocí kobercových čtverců se jednoduše a snadno řeší veškeré nepravidelnosti v půdorysu, jako jsou rohy, kouty a okolí průchodů potrubí či kabelů. Při promyšleném systému pokládky na plochu lze díky čtvercům efektivněji plánovat spotřebu materiálu a minimalizovat prořez, což se projeví v množství zakoupené metráže. Kobercové čtverce se většinou dodávají v rozměrech 50 x 50 cm, resp. 45,72 x 45,72 mm. Tyto velikosti jsou ideální pro snížení velikosti odřezků i pro případnou výměnu poškozených čtverců během životnosti podlahy.