Dřevěná podlaha

Dřevo je krásný, ničím nenahraditelný přírodní materiál, který dodává podlaze příjemný vzhled. Jeho izolační vlastnosti propůjčují podlaze nezaměnitelný a hřejivý pocit při chůzi. Jednou z největších výhod dřevěných podlah je fakt, že po několika hodinách chůze nevzniká tzv. „dlažbová únava“, která je typická například keramickým nebo betonovým podlahám. Významným faktorem je životnost, která se pohybuje v závislosti na použitém materiálu mezi 30ti a více lety. Oproti ostatním typům podlah je možné dřevěnou při poškození jednoduše přebrousit a zrenovovat.

Nevýhody dřevěné podlahy

Jako každý materiál má dřevěná podlaha i své nevýhody. První z nich je jednoznačně pořizovací cena, která se odvíjí od typu použitého materiálu. Na trhu samozřejmě existují levnější dřevěné podlahy, ale pozor, dřevo bývá měkčí a podlaha se tak snáze mechanicky poškodí.

Další nevýhodou dřeva je jeho náchylnost na kolísání teploty a nadměrnou vlhkost projevující se změnou tvaru od tvorby spár až po zkroucení. V zimních měsících má podlaha tendenci sesychat, čemuž se dá zabránit zvlhčováním vzduchu v místnost. Ideální teplota pro dřevěnou podlahu se pohybuje mezi 18 - 22 °C a vlhkost mezi 55 – 65 % . Doporučuje se nenechávat místnost vystydnout, či dokonce vymrznout.

Péče a údržba dřevěné podlahy

Nespornou výhodou dřevěných podlah je jejich snadná údržba. Časy voskování a drátkování už jsou dávno pryč, dnes si vystačíte pouze s vysavačem, mopem a saponátem speciálně určeným pro ošetření dřevěných povrchů.

Při vytírání je velice důležité vytřít podlahu do sucha a nenechávat jí pod vrstvou vody - mohlo by dojít k nezvratnému poškození. Pokud máte novou podlahu, uklízejte ji v prvních týdnech pouze nasucho.

Dřevěnou podlahu chraňte hlavně proti mechanickému poškození. Nohy stolů, židlí, skříní je nezbytné podlepit měkkým materiálem (koberec, filc atd.). U kolečkových židlí je doporučeno chránit podlahu speciální vinylovou podložkou případně kobercem.  Oděry podlahy mohou být způsobeny drobnými kamínky a zrnky písku donesenými zvenčí, proto je nezbytné instalovat čistící rohože před vchodem a čistící zóny ve vstupních částech objektů.

Povrchová úprava

Volba povrchové úpravy dřevěné podlahy je ovlivněna vašimi estetickými požadavky a předchozími zkušenostmi. Proto nelze jednoznačně doporučit, zda ošetřovat podlahu lakem nebo olejem.

Olejování

Olej dřevo impregnuje, povrch je matový, krásně přirozený a podlaha může díky otevřeným pórům dýchat, navíc tmavé druhy dřev olej oživuje. Výsledkem je zvýrazněná struktura dřeviny a ochrana podlahy proti zašpinění, působení vody a odolnost proti oděru. Případné oděrky a hlubší škrábance se dají odstranit očištěním nebo lokální opravou. Nevýhoda oleje je v jeho malé odolnosti proti chemickým přípravkům a gumovým podrážkám. Navíc světlé typy dřeva je nutné pečlivě čistit a udržovat. Výhodou oleje je možnost přibarvit jej patinou, čímž dosáhnete historického vzhledu.

Díky působení čisticích přípravků dochází k postupnému odstraňování oleje, tudíž je třeba ošetřující vrstvu každoročně nanášet. Ošetření podlahy olejem není doporučeno na frekventovaná místa, jako jsou sportovní haly, restaurace apod.

Lakování

Lak oproti oleji tvoří ochrannou vrstvu, která nabízí vysokou odolnost proti oděru, atraktivní vzhled a nenáročnou údržbu. Moderní druhy laku navíc nabízejí různé druhy lesku, některé dokonce dodávají podlaze matový povrch, díky kterému podlaha vypadá jako naolejovaná. Některé laky mají navíc protiskluzové vlastnosti. Nevýhodou je, že lak zcela uzavře póry, díky čemuž se podlaha hůře vyrovnává s teplotními a vlhkostními rozdíly. Pro zachování vzhledu je nutné po několika letech lakovanou podlahu přebrousit a přelakovat.